تفاوت کولر گازی اسپلیت اینورتر و کولر گازی معمولی

تفاوت کولر گازی اسپلیت اینورتر و کولر گازی معمولی

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که تفاوت کولر گازی اسپلیت اینورتر (کم مصرف) و معمولی با هم تنها در مصرف برق آن است ؟

و اینکه تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی در چیست ؟و نحوه تشخیص کولر گازی اینورتراز کولر گازی معمولی چگونه است؟

برای فهم تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی، ابتدا باید به نحوه کارکرد این دو نوع کولر گازی  بپردازیم. در مقایسه تفاوت های کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی باید دقت داشت که این دو کولر گازی هر دو درسیکل حرکتی گاز مبرد و قطعات مکانیکی کاملا شبیه هم میباشند و تنها تفاوت آنها در مدار الکتریکی و برد های الکترونیکی می باشد.

درسیستم الکترونیکی اسپلیت بدون اینورتر از یک ترموستات بهره گرفته می شود،که به صورت دیجیتالی عمل میکند. این ترموستات دما هوای ورودی از فضای مورد نظر را اندازه گرفته و با رسیدن درجه دما به حد تنظیم شده روی ریموت کنترل  ، برق کمپرسور را وصل ، استارت زده و آن را روشن می کند. در اسپلیت های بدون اینورتر کمپرسور با حداکثر قدرت و گشتاور خود روشن و تا رسیدن به درجه هوای مطلوب به کار خود ادامه می دهد.

کمپرسور اسپلیت ( و کلیه موتور های الکتریکی) در زمان راه اندازی و شروع به کار باید به اینرسی حرکتی خود غلبه کنند. این کار مستلزم صرف انرژی و نیرویی بیش از نیروی لازم در زمان کارکرد الکتروموتور میباشد. همین موضوع باعث افزایش انرژی مصرفی در زمان راه اندازی ، شروع به حرکت و استارت کمپرسور ها می باشد.این میزان نیاز به نیروی بیشتر وافزایش انرژی به صورت لحظه ای گاهی به ۱.۵ برابر می رسد.

پس در زمان استارت و شروع به کار اسپلیت بدون اینورتر افزایش لحظه ای جریان مصرفی تا ۱.۵ برابر میباشد به عنوان مثال: اسپلیتی که زمان کارکرد جریانی معادل ۱۰آمپر مصرف میکند در لحظه استارت جریانی در حدود ۱۵ آمپر بصورت لحظه ای از شبکه برق می کشد. حال با توجه به دیمانسیون برق منازل که ۲۵ آمپر می باشد و این نکته نباید فراموش شود که این میزان ،فقط جریان اسپلیت در لحظه استارت می باشد. اگر وسیله برقی دیگری مانند جارو برقی ، چای ساز، لباسشویی و یا سشوار …نیز در حال کار باشد جریان برق مصرفی بیش از حد مجاز خواهد شد.

نحوه کارکرد اسپلیت بدون اینورتر و معایب آن :

کولر گازی های بدون اینورتر پس از روشن شدن با حداکثر توان سرماسازی ،شروع به کار کرده و پس از مدتی دما هوای محیط را به میزان مطلوب می رساند و سپس خاموش می شود.

که دراین نوع عملکرد دو نکته وجود دارد:

  1. روشن وخاموش شدن مکررسبب افزایش استهلاک کمپرسور میشود،(تجهیزات مکانیکی همیشه بیشترین استهلاک را در زمان روشن و خاموش شدن دارند)
  2. برای کنترل و بهبود زمان روشن و خاموش شدن بهتر است که بین دمای روشن شدن و خاموش شدن دستگاه یک اختلاف قرار داد تا کولر گازی با کوچکترین تغییر دما روشن یا خاموش نشود معمولا این اختلاف دما ۱ الی ۳ درجه (که بیشتر ۳ درجه)می باشد. در نتیجه محیط تحت پوشش اسپلیت بدون اینورتر همیشه دمایی متغیر داشته و دمای هوا دائما در حال افزایش و کاهش چند درجه ای می باشد.

همان طور که در بالا ذکر شد تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی در سیستم الکتریکی آن می باشد، و سیکل حرکتی گاز مبرد و قطعات مکانیکی و اجزا دیگر تقریبا همه با هم یکی هستند و تنها تفاوت  بین آنها یک یا دو قطعه ای که ارتقا پیدا کرده اند ، می باشند.

اسپلیت های اینورترداری که به آن کولر گازی کم مصرف نیز گفته می شود، در حقیقت همان اسپلیت معمولی با سیستم الکتریکی  ارتقا یافته و متفاوت می باشد.

قبل از بررسی کولر گازی کم مصرف ابتدا به توضیح و شرح اینورتر می پردازیم:

تمام الکتروموتورهای AC با مشخصات شبکه برق ایران می توانند دورانی با حداکثر سرعت ۲۹۰۰ دور در دقیقه داشته باشند. این سرعت چرخش به دو پارامتر ولتاژ و فرکانس بستگی دارد. شبکه برق سه فاز ایران دارای حداکثر ولتاژ ۳۸۰ ولت و ۵۰ هرتز میباشد. اینورتر یا درایو ها با تغییر این دو پارامتر سرعت چرخش الکتروموتورها را تغییر می دهند و کمپرسور کولر گازی نیز که دارای یک الکتروموتور در پوسته خود می باشد توانسته است به سادگی با اینورتر سازگار شود.

اما مزیت این تغییر سرعت چرخش در کولر گازی چیست ؟ و چگونه باعث صرفه جویی در میزان  برق مصرفی خواهد شد؟

همانطور که اشاره کردیم اسپلیت در لحظه راه اندازی جریان بیشتری از شبکه برق می کشد که این موضوع به تنهایی باعث افزایش مصرف انرژی و اعمال فشار به شبکه برق شهری می شود.

در کولر های گازی کم مصرف با نصب اینورتر در مسیربرق ورودی، کمپرسور را با سرعت کمتر و آرامتر راه اندازی می کند. اینورتر با کاهش ولتاژ و فرکانس برق ورودی به کمپرسور و بقیه قطعات مکانیکی، سرعت لحظه راه اندازی کمپرسور یا موتور کولر را کاهش می دهد، و پس از به حرکت درآمدن کمپرسور این دو پارامتر را تا میزان مطلوب افزایش می دهد.

به همین دلیل شما در کولر گازی های اینورتر شاهد کاهش ولتاژ در لحظه استارت کمپرسور نخواهید شد و کمترین فشار و آسیب را به سیم کشی و شبکه برق داخلی ساختمان وارد می کند. که به همین جهت این کولر گازی مناسب ساختمان هایی با سیم کشی ضعیف می باشد.( به خصوص در ساختمان های قدیمی با سیستم سیم کشی قدیمی و فرسوده)

*و تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی به لحظه استارت محدود نمیشود، کولر گازی هایی که به اینورتر مجهز هستند در کنترل دما بسیار مطلوب تر عمل میکنند، زیرا کمپرسور این کولر ها عملا با رسیدن دما به میزان تنظیم شده دیگر خاموش نمی شوند بلکه سرعت چرخش کم و بار برودتی کولر را کاهش می دهند.

کولر های گازی کم مصرف پس از نزدیک شدن به دمای تنظیم شده خاموش نمیشوند بلکه با تغییرات سرعت گردش ،بار برودتی ایجاد شده را کاهش میدهند .این کار باعث یک بالانس انرژی می شود  یعنی گرمای ایجاد شده در محیط با گرمای جذب شده توسط کولر گازی اینورتر برابر خواهد شد و دیگر لزومی به کارکرد کولر گازی با حداکثر توان نخواهد بود،که در چنین شرایطی مصرف کولر گازی بسیار کم می شود.

کمپرسور کولر های گازی اینورتر در دو مدل AC  و DC تولید میشوند. کمپرسور های DC گرانتر اما با سیستم های اینورتر بسیار سازگارترند: زیرا اینورتر ها برای تغییر فرکانس و ولتاژ برق AC  ( برق شهر)  یک بار آن را به جریان مستقیم (DC) تبدیل کرده و سپس با اعمال تغییرات ،مجددا آن را به جریان متناوب تبدیل میکنند. اما در کمپرسورهای DC دیگر نیازی به  تبدیل جریان(قسمت دوم) نخواهد بود،همچنین راندمان و بازده موتور های DC نیز بیشتر از الکترموتور های AC می باشد.

البته این نکته مهم را هم نباید فراموش کرد: که کولر گازی اینورتر در پیک کار خود و حداکثر توان کارکرد، دارای مصرف برق مشابه کولر گازی معمولی است و تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی فقط در نوع کنترل ظرفیت و راه اندازی کمپرسور میباشد. و به همین دلیل ازنظر اقتصادی توجیه اختلاف قیمت زیاد در زمان خرید اولیه کولر گازی کم مصرف کار ساده ای نخواهد بود و نباید به تبلیغات غیر کاربردی برندهای واردکننده این کولرها در خصوص کاهش مصرف برق تا میزان ۶۰ درصد اهمیتی داد.

اینورتر مصرف برق را در چند ثانیه اول هنگام استارت کاهش خواهد داد.که در تبلیغات شرکتها  اکثرا درصد کاهش برق کولر گازی را درصد کاهش در موقع استارت آن مد نظر میگیرند.

نوسان کمتر دمای محیط، راه اندازی نرم و آرام کمپرسور، و مصرف کمتر انرژی در زمان رسیدن کولر به دمای مناسب از مزایای کولر گازی اینورتر میباشد .

و اما معایبی هم چون قیمت بالاتر در زمان خرید، و تعمیرات و لوازم گرانتر در زمان خرابی کولر گازی اینورتر می باشد.

این مقاله  از چندین سایت دیگر و با ویرایش کامل و اضافه کردن چندین موضوع توسط گری اسپلیتگرداوری شده است، که  سعی بر آن شده است که موضوعات را بسیار واضح و کاربردی شرح دهیم .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *