نصب اینورتر روی کولر گازی و اسپلیت

آیا نصب اینورتر روی کولر گازی معمولی و اسپلیت امکان پذیر است؟

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که اینورتر چیست؟ ودر جواب باید گفت اینورتر وسیله ای است که فرکانس متغیری را به مصرف کننده و ازجمله کمپرسور کولر گازی می رساند و با تغییر فرکانس، سرعت چرخش موتور مربوطه قابل کنترل می باشد و این امر در نهایت منجربه کاهش مصرف انرژی می گردد .

اینورتر در اصل از دو بخش تشکیل شده است :

*کانورتر converter 

* اینورتر Inverter

*کار کانورتر تبدیل کردن جریان متناوب به جریان مستقیم توسط پل دیود می باشد ،و همچنین کارش این است که با برق DC ورودی به هر ترانزیستور ،برق مورد نیاز سیم پیچ های موتور را تامین نماید.

*وکار اینورتر تبدیل کردن جریان مستقیم به جریان متناوب می باشد، لذا ابتدا جریات متناوب به جریان مستقیم تبدیل شده و سپس به جریان متناوب با فرکانس های مختلف تبدیل می گردد .

کولرهای گازی یا اسپلیت های اینورتر دار (inverter ),  :

*دارای کمترین مصرف برق و با گرید انرژی A می باشند،بدیهی است که کولرهای گازی اسپلیت با گرید B نسبت به گرید A دارای مصرف برق بیشتری می باشند.

*اسپلیت های اینورتر ، تولید صدا و لرزش کمتری دارند.

*سرعت کمپرسور وابسته به فرکانس جریان ،متناوب میباشد.

*از میکرو کنترل برای کنترل دمای مورد نیاز در محیط و تنظیم فرکانس لازم برای کمپرسور استفاده می شود.

*همچنین حذف فرآیند خاموش و روشن شدن ،بازدهی و طول عمر اجزا و قطعات کولر گازی اینورتر را افزایش می دهد و همچنین جریان زیادی را که کولر گازی در هنگام  روشن شدن کمپرسور به آن نیاز دارد، رااز بین می برد.

*کولر گازی اینورتر بطور متوسط باعث کاهش ۳۰ تا ۷۰ درصدی مصرف انرژی الکتریکی می شود.((در صورت رعایت شرایط لازم))

تعریف اینورتر به زبان ساده:یک کیت الکترونیکی است که سر راه کمپرسور قرار میگیرد و باعث آن می‌شود که کمپرسور به صورت دور متغییر کار کند.

در کمپرسورهای قدیمی وقتی دما را مثلا روی ۲۲ درجه تنظیم می کردیم موتور با تمام توان خود کار می کرد ، و هنگامی که دمای محیط به ۲۲ درجه می‌رسید ، سپس خاموش می‌شد و اجازه می‌داد دوباره دما افزایش یابد. به این ترتیب،حجم بالایی از انرژی هدر می‌رفت.

اما در تکنولوژی اینورتر ، هنگامی که دما به درجه تنظیم شده رسید ، به جای خاموش شدن کمپرسور دورموتور کاهش می یابد و دما را ثابت نگه می دارد، در نتیجه  صرفه جویی بزرگی در مصرف انرژی صورت می‌گیرد.

ویژگی ضد اتلاف انرژی اینورتر، زمانی که دمای محیط به درجه تنظیم شده رسید، خود را نشان می دهد. کاهش دور موتور باعث می شود تا به عنوان مثال یک دستگاه ۲۴ هزار که بین ۹ تا ۱۰ آمپر مصرف برق دارد، به سطح مصرف خیره کننده ۳ الی ۴ آمپر برسد.

کلیه قطعات کولر گازی بدون اینورتر با جریان متناوب (AC)  کار می کند.

کلیه قطعات کولر گازی اینورتر دار با جریان مستقیم (DC)  کار می کند.

نکته ای که مد نظر است این است که :وسیله ای که با برق متناوب AC کار می کند با برق مستقیم DC کار نمی کند و بلعکس.

***برای نصب اینورتر روی کولرگازی و اسپلیت معمولی بایدکمپرسور و کلیه قطعات برقی آن را نیز به سیستم DC عوض کرد.

بیشتر بخوانید : مزایای سیستم اینورتر در کولر گازی و اسپلیت 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *