فیلتر هپا HEPA در کولر گازی و تهویه مطبوع

فیلتر هپا HEPA در کولر گازی و تهویه مطبوع گری

امروزه مردم از اهمیت کیفیت هوا در محیط زندگی برای سلامتی خود بیشتر آگاه هستند. در تلاش برای از بین بردن گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا، افزایش محبوبیت فیلترهای HEPA برای سیستمهای تهویه مطبوع و کولر گازی وجود دارد. فیلترهای واقعی هپا در کولر گازی مدعی هستند که می توانند حداقل 97٪ ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون را حذف کنند که این اندازه از قطر شامل ذرات بسیار کوچکی می شود.

خوب به نظر می رسد؟ پس اشتباهبه نظر می رسد اگر شما از یک فیلتر HEPA در کولر گازی خود استفاده نکنید.

فیلتر هپا HEPA در کولر گازی و تهویه مطبوع

فیلترهای HEPA هوا جریان هوا را محدود می کند
تصور کنید که در مقابل یک پنجره باز ایستاده اید و باد به صورت شما می خورد.  برگ ها ، گرد و غبار یا هر آلودگی دیگری که در هوا وجود دارد ، به سمت شما می آید. حتی یک پرنده می تواند به صورت مستقیم به طرف شما پرواز کند. این مثالی برای یک سیستم تهویه هوا و کولر گازی بدون یک فیلتر است.

اکنون تصور کنید که بر روی یک پنجره یک طوری قرار داده اید. این توری گرد و خاک و برگ و حشراترا متوقف می کند. این مثال مانند یک سیستم تهویه هوا و کولر گازی با یک فیلتر استاندارد است.

اکنون بگذارید بگوییم شما یک قطعه از 2000 پنبه نخی را بر روی پنجره قرار داده اید. پنبه می تواند تقریبا همه چیز را هنگام عبور از پنجره متوقف کند .این یک ایده بسیار عالی است اگر آلرژی به ذرات کوچک مانند گرده دارید. اما ایراد این است این توری از عبور از باد و جریان هوا نیز جلوگیری می کند و این خوب اصلا نیست.

 فیلترهای هپا ساخته شده از یک مش خوب برای جلوگیری از هر گونه ذرات کوچک بسیار کارامد است اما هنگامی که شما یک مش خوب دارید، شما قصد دارید جریان هوا را متوقف کنید.

اکثر سیستم های تهویه مطبوع خانگی و کولر گازی اسپلیت مسکونی نمی توانند فیلتر های HEPA را مدیریت کنند.
در سناریو بالا که در آن یک توری پنبه ای را روی پنجره قرار داده اید، هوا هنوز هم قادر خواهد بود از داخل آن عبور کند اما فقط در صورتی که باد واقعا شدید باشد.همین امر در مورد فیلترهای HEPA در سیستم های کولر گازی صادق است. اگر یک فن بسیار قدرتمند در سیستم کولر گازی خود داشته باشید، می توانید یک فیلتر HEPA  را نصب کنید. اکثر سیستم های کولر گازی خانگی فن های قدرتمندی ندارند هر چند آنها برای کنترل این سطح فیلتراسیون هوا نیز ساخته نمی شوند.

هنگامی که جریان هوا را با نصب یک فیلتر HEPA متوقف می کنید، شما با مشکلات جدی مواجه خواهید شد. اولین مشکل کاهش کارآیی است . می توانید  کولر گازی خود را روشن کنید ، اما شما احساس راحتی نخواهید کرد. مشکل دوم مسائل مکانیکی است. با مسدود کردن جریان هوا، دستگاه شما می تواند:

نشتی (افزایش جریان هوا به داخل دریچه ها می تواند نشت ایجاد کند)
گرمای بیش از حد کمپرسور

کولر گازی با کارایی بالا یک انتخاب بهتر
اگر مشکلات جدی تنفسی دارید و به یک فیلتر HEPA برای کولر گازی خود نیاز دارید، باید یک سیستم تخصصی که دارای جریان هوا مناسب برای اداره فیلتر HEPA است، خریداری کنید.

بیشتر بخوانید : فیلتر ویتامین سی C در کولر گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *